Share:
 

Team Selections

Season 
Round 
Grade 
Victorian Sub-District Cricket Association - South/East 3rd XI
Round 13 - Sun 5 Mar 2017 (12:30PM)
Ormonddef byBalwyn
Venue: E.E. Gunn Reserve [Melway 68 E7]Match ID: 2336929
Umpires: Umpire1: Lou Morsch  Umpire2: Michael Cahalane  
Karamoshos, Tom
Bodsworth, Preston
Sharman-Smith, Jonty
Robertshaw, James (c)
Edwards, Kyle R (+)
Cosstick, Cameron H
Jenkins, Liam
Dalle Nogare, Luke
Dobson, Timothy J
Harte, George
Gordon, Aedan M
Webster, Logan
 
Coach: Christie, Dale
 
Wilks, Chris M (c)
Crawford, Nick
Fitzpatrick, Liam
Gambell, Luca
Greene, Dominic J
Janes, Adam P
Maharaj, Oliver
McComb, Griffin R
Polkinghorne, Thomas
Ramjee, Deelan
Stone, Zak (+)
Warren, Douglas
 
Coach: Murphy, Liam J
Victorian Sub-District Cricket Association - South/East 4th XI
Round 13 - Sat 4 Mar 2017 (1:00PM)
BalwyndefOrmond
Venue: Gordon Barnard Reserve -EastMatch ID: 2337877
Umpires: Umpire1: Vaughan Carlin  
Kerr-Lawley, Julian (c)
Bell, David J
Belterman, Rael
Carlin, Harris J
Free, Harrison
Hoornweg, Brendan
Kerr-Lawley, Declan
Letcher, Michael L
Murray, Oliver
Ong, William
Toppi, Julian
Toppi, Christian (+)
 
Coach: Murphy, Liam J
 
Ferdinands, Anton
Hewett, Ian J (c)
Hill, Alex
Riley, Alexander K (+)
King, Harrison
Mulcahy, Liam
Watt, Andrew
Harty, Scott
Oaten, Benjamin
Hunter, Will
Aher, Sagar S
Hill, Luke
 
Coach: Christie, Dale
Victorian Sub-District Cricket Association - J C Craig Under 15 South Group
Round 7 - Thu 19 Jan 2017 (10:00AM)
OrmonddefMalvern
Venue: E.E. Gunn Reserve [Melway 68 E7]Match ID: 2338601
Umpires:  Not specified
Freeman, Rory
Galanopoulos, Lukas C (sub)
Domann, Mitchell
James, Campbell (c)
Moon, Bailey M
Edwards, Kyle R
Sleeman, Zac O (+)
Ritchie, Nick
Gray, Jacob A
Wilson, Liam
O'Brien, Liam
Heitlinger, Kobe
Patil, Ruturaj
 
Coach: Cove, Michael J
Team Manager: Robertshaw, William
 
Jamieson, Lachlan
Kranzbuhler, Luke S (+)
Bilston, Oliver
Dixon, Will
Dixon, Ned (c)
Harrington, Jasper
Marshall, Corey
Ursini, Oscar
Elkington, Alec
Simonsz, Zachary N
Klok, James
Howitt, Andrew
Marsden, Luke
South East Cricket Association - SECA Fri North U16C
Round SF - Fri 24 Feb 2017 (4:30PM), Fri 3 Mar 2017 (4:30PM)
Ormond 2def byHampton 2
Umpires:  Not specified
Oaten, Benjamin
Harty, Joel
Gordon, Aedan M (+)
Calabrese, Daniel J
Reimers, Hamish P
Thaker, Dips
Barolsky, Asher B
Kessell, Joshua S
Squire, Maxim
Jenkins, Liam (c)
Adams - Powell, Zachary
Squire, Felix
Fernandez, Andre
 
Alston, Daniel
Hardeman, Jack A
Carney, Lachlan
Hewitt, Noah
Lay, Hugo R
Bull, James Z
Skinner, Will (+)
Rose, Gus
Kenny, Finnbar R
Mooney, Conor
McAsey, Louis (c)
Kenny, Archer J
 
Coach: Kenny, Matt
South East Cricket Association - SECA Fri North U14C
Round 9 - Fri 10 Feb 2017 (4:30PM), Fri 17 Feb 2017 (4:30PM)
Hampton Central 2def byOrmond 2
Venue: Sillitoe Reserve [Melway 77 A5]Match ID: 2516757
Umpires:  Not specified
Brown, Lucas
Smith, Adam G
Kuhnell, Hudson
Golding, Toby
Scales, Charlie
Davis, Noah (+)
Deans, Tom J (+)
Ridgway, Callum A
Cook, Shaun
Grenda, Evan (c)
Clarke, Byron
 
Beissel, Fletcher
De'Ath, Charlton M
Fernando, Joshua
Potter, Samuel J
Tighe-Martin, Spencer C
Tuke, Thomas H
Vesel, Dylan J
Malhotra, Yuvraj
De'Ath, Sam
Berryman, Lachlan
Ellenbogen, Alex (c)
Thomas, Hugo (+)
Dommisse, Seb
 
Coach: Camm, Pat
South East Cricket Association - SECA Sat North U12B
Round GF - Sat 11 Mar 2017 (8:45AM), Sun 12 Mar 2017 (8:45AM)
Bentleigh ANA 1defOrmond 2
Umpires:  Not specified
Langworthy, Max
Hayward, Ella
White, Gus
White, Maddy (c)
Trainor, Luke
Loiacono, Jack
Simos, William
Polychronopoulos, Nicholas
Ashton, Henry
Langworthy, Andrew
Campbell, Oliver (+)
 
Team Manager: White, Emma
 
Clarke, Mason
Ebbs, Lucas
Edwards, Nate
Kalafatakis, Jack
Miller, Noah
Nenke, Lucas (+)
Seymour, Senin
Varelas, Alexander
Wakabayashi, Faizan
Wood, Charlie (c)
Pai, Sam
Brady, Harry
 
Coach: Camm, Pat
South East Cricket Association - SECA Sat North U12C
Round 4 - Sat 19 Nov 2016 (8:45AM)
Elsternwick 3def byOrmond 2
Umpires:  Not specified
Harris, Toby
Poole, Sebastian
Wilkinson, Curtis
Pelgrim, Charlie (c) (+)
Pelgrim, Finn
Perla-Dowdell, Caiden
Galea, Roberto (+)
Brooks, Cody
 
Team Manager: Galea, Ed
 
Pai, Sam
Wakabayashi, Faizan
Kalafatakis, Jack
Varelas, Alexander
Miller, Noah
Edwards, Nate
Clarke, Mason
Wood, Charlie
Ebbs, Lucas (+)
Nenke, Lucas (+)
Seymour, Senin
 
Coach: Camm, Pat
South East Cricket Association - SECA Sat North U12D
Round 15 - Sat 18 Feb 2017 (8:45AM)
Carnegie South 1def byOrmond 3
Umpires:  Not specified
Team not available
 
James, Samuel A
Georgiades, Matthew
Cormack, Elizabeth
Kelly, William S
Brady, Harry
Noriskin, Lior
Jobling, Aidan P
Jones, Ethan
Wilson, Michael T
South East Cricket Association - SECA Sat North U12 Rookies
Round 15 - Sat 18 Feb 2017 (8:45AM)
Ormond 1def bySouth Melbourne Dist 1
Umpires:  Not specified
Team not available
 
Elmer, Benjamin
Holdich, Matthew
Jhamb, Gauranga
Behan, Seamus
warburton, Pippin
Sharma, Dhruv
Pingili, Gopal
Wolf, Charlie
South East Cricket Association - SECA Sat North U12 Rookies
Round 15 - Sat 18 Feb 2017 (8:45AM)
Ormond 2def bySouth Caulfield 1
Umpires:  Not specified
Levine, Sacha
Berryman, Mitchell
Hatch, Lachlan
Huntington, Mitchell
Bailey, Samuel
Vati, Ashton T
Chapman, Tom
Whitney, Thomas
Marsden, Samuel
Merry, Thomas
 
Team not available
South East Cricket Association - SECA Wed U18
Round 12 - Wed 22 Feb 2017 (4:30PM)
East Sandringham Boys ClubdefOrmond
Umpires:  Not specified
Inglis, Patrick (c)
Munnings, Jack
Blunden, Matthew (+)
Stockigt, Michael
Osborne, Harry
James, Max
Fitzgerald, Mitchell
Edwards, Timothy J
Pryor, Ben
Wallace, Thomas
Clarke, Craig
 
Ferstl, Cameron
Roach, Christopher
Robertshaw, James
Drenth, Callum
Kromlidis, Dion
Thomas, Dylan K
Riley, Alexander K
Edwards, Kyle R
Ritchie, Nick
O'Meara, Ryan
Harte, George
Moon, Bailey M
Van Oosten, James
Victorian Sub-District Cricket Association - JC Craig Under 15 Finals
Round GF - Sun 29 Jan 2017 (10:00AM)
OrmonddefBalwyn
Venue: Yarraville Oval [Melway 41 K8]Match ID: 2582038
Umpires:  Not specified
Freeman, Rory
Moon, Bailey M
Domann, Mitchell
James, Campbell (c)
Edwards, Kyle R
Sleeman, Zac O (+)
Galanopoulos, Lukas C
Ritchie, Nick
Gray, Jacob A
Heitlinger, Kobe
O'Brien, Liam
Patil, Ruturaj
Wilson, Liam (sub)
 
Coach: Cove, Michael J
Team Manager: Robertshaw, William
 
Crawford, Nick
Foley, Declan e
Fraser McGurk, Jake (c)
Rae, Liam K
Curwen, Nicholas
Lammardo, Ben
Molden, Angus
Strybosch, Jack
Carbone, Michael (+)
Ritchie, James
Maguire, Flynn
Fitzpatrick, Liam
Victorian Sub-District Cricket Association - T20 Twilight 2016/2017
Round 2 - Tue 6 Dec 2016 (5:30PM)
BrightondefOrmond
Venue: Brighton Beach Oval [Melway 76 D3]Match ID: 2338545
Umpires:  Not specified
Damiano, Ricky (c)
Wilson, Sean B
Martin, Andrew
Cassidy, Peter E
Kennelly, Darcy
Stocker, Liam
Cooray, Navin (+)
Hall-Kahan, Samuel
Morgan, Jayce
Hardy, Matthew
Rutter, Jack T
 
Chessari, Grant M
Coates, Sam (+)
Wild, James S (c)
Kindlen, Sam K
Wise, Johann A
Schneider, Michail A
Buchanan, Tom
Oaten, Nicholas
Sellenger, Miles L
Robertshaw, William
Bird, Rodney
 
Coach: Christie, Dale
Team Manager: Ambler, Stephen B
Scorer: Ambler, Stephen B
South East Cricket Association - SECA Fri 16A
Round GF - Fri 10 Mar 2017 (4:30PM), Sun 12 Mar 2017 (8:45AM)
Ormond 1defKingston Heath / Le Page
Umpires: Umpire1: Phil O'Callaghan  
Page, Vincent
Sellenger, Miles L (c)
Moon, Bailey M
Sleeman, Zac O (+)
Buchanan, Tom
Poll, Brett
Riley, Alexander K
O'Brien, Liam
Pai, Siddharth S
Tait, Emile S
Edwards, Kyle R
Lord, Campbell R
Fernando, Joel J
 
Morgan, Zac P
Gillespie, Jackson
Bailes, Adam T
Geleit, Benjamin B
Keen, Jordan A
Johnson, Austin
Maurice, Baeden
Latchford, Declan J (+)
Freeman, Rory
Murie, Harrison
Davis, Lachlan J
Evans, Jordan L
Adams, Jarvis
Fothergill, Alistair
South East Cricket Association - SECA Fri 14A
Round 9 - Fri 10 Feb 2017 (4:30PM), Fri 17 Feb 2017 (4:30PM)
Bentleigh ANA 1defOrmond 1
Umpires:  Not specified
Domaschenz, Luke
Curry, Jacob
Gower, Harry
Bishop, Tyler
Canning, Matthew
Pithie, Lucas
Rath, James
Shipp, Vasunta
Reddell, Brendan
Cornell, Thomas
de Beer, Hannes
 
Hill, Luke
Ward, Charlie
Sellenger, Lewis O
McLaughlin, Angus W
Wood, Spencer J (c)
Nair, Yash K
Salwathura, Thivi
Kiran, Rishab
Corbett, Oliver
Squire, Felix
Harte, Harry
O'Donnell, Michael F
 
Team Manager: Wood, Mathew
Victorian Sub-District Cricket Association - North/South 1st XI
Round 13 - Sat 4 Mar 2017 (12:30PM)
Ormonddef byPlenty Valley
Venue: E.E. Gunn Reserve [Melway 68 E7]Match ID: 2331846
Umpires: Umpire1: Leo Collins  Umpire2: Graham Hill  
Chessari, Grant M (+)
Perry, Cameron
Cragg, Adam D
Wild, James S (c)
Bartholomeusz, James E
Barry, Brendan
Page, Vincent
Kindlen, Sam K
Oaten, Nicholas
Sellenger, Miles L
Bird, Rodney
 
Coach: Christie, Dale
Team Manager: Ambler, Stephen B
Scorer: Ambler, Stephen B
 
Seymour, James
Taylor, James
Tsonas, Stephen
Robinson, Luke
Heatley, Daniel
Hunter, Matthew
Ayres, Sean
Mitchell, Brad J (c) (+)
Jaensch, Justin L
Black, Simon D
Hewat, Matthew L
Victorian Sub-District Cricket Association - North/South 2nd XI
Round QF - Sat 11 Mar 2017 (1:00PM), Sun 12 Mar 2017 (1:00PM)
BrightondefOrmond
Venue: Brighton Beach Oval [Melway 76 D3]Match ID: 2590490
Umpires: Umpire1: John Doig  Umpire2: Greg Rollo  
Fairley, Stuart (+)
O'Brien, Harry
Salter, David
Gannon, Jesse
Spackman, Finn
Bezuidenhout, Neil
Perkins-Stafford, James (c)
Rutter, Jack T
Finlayson, Mitchell
Hardy, Matthew
McKenzie, Duncan
 
McCambley, Lachlan S
Clark, Sean
Bartholomeusz, James E
Page, Vincent
Schneider, Michail A (+)
Christie, Dale (c)
Oaten, Russell
Paine, Benjamin G
Buchanan, Tom
Reed, Adam A
Robertshaw, William
Hyslop, Hugh C (sub)
Van Oosten, James (sub)
 
Coach: Christie, Dale

Events

Select Grade:
select
Grade: SECA:SECA Fri North U16C Round: SF 24 Feb 17
3 Mar 17
Ormond 2   def by   Hampton 2
Grade: SECA:SECA Fri 16A Round: SF 24 Feb 17
3 Mar 17
East Sandringham 1   def by   Ormond 1
Grade: SECA:SECA Sat North U12B Round: SF 25 Feb 17
4 Mar 17
Ormond 2   def   Ormond 1
Grade: VSDCA:North/South 1st XI Round: 13 4 Mar 17
Ormond   def by   Plenty Valley
Grade: VSDCA:North/South 2nd XI Round: 13 4 Mar 17
Plenty Valley   def   Ormond
Grade: VSDCA:South/East 4th XI Round: 13 4 Mar 17
Balwyn   def   Ormond
Grade: VSDCA:South/East 3rd XI Round: 13 5 Mar 17
Ormond   def by   Balwyn
Grade: SECA:SECA Fri 16A Round: GF 10 Mar 17
12 Mar 17
Ormond 1   def   Kingston Heath / Le Page
Grade: SECA:SECA Sat North U12B Round: GF 11 Mar 17
12 Mar 17
Bentleigh ANA 1   def   Ormond 2
Grade: VSDCA:North/South 2nd XI Round: QF 11 Mar 17
12 Mar 17
Brighton   def   Ormond