Club Results

Grade RND Dates Home Team   Away Team Venue
North/South 1st XI 13 4 Mar 17 Ormond
63  ML Hewat 2/8 S Tsonas 2/8 S Ayres 2/10 JL Jaensch 2/14 SD Black 2/19
def by Plenty Valley
6/64 M Hunter 28*  R Bird 4/16
E.E. Gunn Reserve 
South/East 3rd XI 13 5 Mar 17 Ormond
71 P Bodsworth 27  T Polkinghorne 2/6 O Maharaj 2/10 D Warren 2/10
def by Balwyn
0/73 D Ramjee 44* T Polkinghorne 26*  
E.E. Gunn Reserve 
South/East 4th XI 13 4 Mar 17 Balwyn
7/189(cc) J Kerr-Lawley 41 D Kerr-Lawley 31 DJ Bell 28 C Toppi 28*  A Hill 3/27
def Ormond
72  W Ong 2/7 DJ Bell 2/8 H Free 2/10 ML Letcher 2/11
Gordon Barnard Reserve -East 
T20 Twilight 2016/2017 2 6 Dec 16 Brighton
1/116 R Damiano 72* PE Cassidy 35*  
def Ormond
7/112(cc)  SB Wilson 3/21
Brighton Beach Oval 
J C Craig Under 15 South Group 7 19 Jan 17 Ormond
2/280(cc) R Freeman 105 BM Moon 75 C James 47* M Domann 43*  LS Kranzbuhler 2/32
def Malvern
91 O Bilston 27  BM Moon 5/16
E.E. Gunn Reserve 
SECA Wed U18 12 22 Feb 17 East Sandringham Boys Club
5/185 J Munnings 53* M Blunden 47* C Clarke 29 M Fitzgerald 28  
def Ormond
5/184(cc) BM Moon 51* J Van Oosten 41 J Robertshaw 27  B Pryor 2/25
Destructor Site (aka Spring St Reserve) 
SECA Fri 16A GF 10 Mar 17
12 Mar 17
Ormond 1
139 V Page 41 B Poll 38  A Johnson 2/16 JL Evans 2/39
def Kingston Heath / Le Page
115 AT Bailes 31 H Murie 27  T Buchanan 3/16 BM Moon 2/10
East Caulfield Reserve Oval No.1 
SECA Fri 14A 9 10 Feb 17
17 Feb 17
Bentleigh ANA 1
5/178 H Gower 50*  AW McLaughlin 2/6 SJ Wood 2/7
def Ormond 1
9/166(cc) C Ward 48 F Squire 45  H de Beer 2/14
King George VI Reserve, Oval No.1 
SECA Fri North U14C 9 10 Feb 17
17 Feb 17
Hampton Central 2
103 T Golding 30 L Brown 29*  TH Tuke 3/3
def by Ormond 2
6/183(cc) TH Tuke 27*  E Grenda 2/19
Sillitoe Reserve 
SECA Sat North U12C 4 19 Nov 16 Elsternwick 3
7/55  J Kalafatakis 2/4
def by Ormond 2
5/125  
Elsternwick Park Oval No.4 
SECA Sat North U12D 15 18 Feb 17 Carnegie South 1
4/47(cc)  
def by Ormond 3
5/50(cc)  
Lords Reserve Oval No.3 
SECA Sat North U12B GF 11 Mar 17
12 Mar 17
Bentleigh ANA 1
9/112 M Langworthy 26*  C Wood 5/7 A Varelas 3/17
def Ormond 2
9/109(cc)  M White 2/22
King George VI Reserve, Oval No.1 
SECA Sat North U12 Rookies 15 18 Feb 17 Ormond 1
5/94  
def by South Melbourne Dist 1
2/163  
East Caulfield Reserve Oval No.2 
SECA Sat North U12 Rookies 15 18 Feb 17 Ormond 2
10/97  
def by South Caulfield 1
4/153  
Caulfield Park Oval No.5 
JC Craig Under 15 Finals GF 29 Jan 17 Ormond
140 C James 31  A Molden 4/20 L Fitzpatrick 4/25
def Balwyn
120 L Fitzpatrick 38  JA Gray 3/15 BM Moon 3/17 L O'Brien 3/18
Yarraville Oval 
SECA Fri North U16C SF 24 Feb 17
3 Mar 17
Ormond 2
72  L McAsey 3/9 HR Lay 2/7 JZ Bull 2/12
def by Hampton 2
4/76 JZ Bull 26  HP Reimers 2/20
East Caulfield Reserve Oval No.1 
North/South 2nd XI QF 11 Mar 17
12 Mar 17
Brighton
3/100 H O'Brien 47* M Hardy 26  D Christie 2/31
def Ormond
99 MA Schneider 27  D McKenzie 5/18 F Spackman 2/5 N Bezuidenhout 2/10
Brighton Beach Oval